detstva

Otec športovca Mustafa sa narodil Avar a Asiyatova matka je Kumyčka. Už vo veku 8 rokov začal Mansur praktizovať džudo. V tom čase ho Jabrail Magomedov trénoval. Už v roku 2006 začal Dagestan hrať v Čeľabinskom regióne. Potom pod vedením trénera Alexander Miller.
Športovec nezabúda na povolanie. V roku 2009 absolvoval štúdium. Mansur Isaev absolvoval štátnu univerzitu v Dagestane a stal sa ekonómom.

Športová kariéra

Mansur Isaev sa zúčastnil troch majstrovstiev sveta. Začal v roku 2009, pokračoval v roku 2010, rovnako ako v roku 2011.
Na svojom prvom majstrovstvách sveta v Rotterdame získal bronzovú medailu. Ale na majstrovstvách Európy v roku 2012 bol Mansour iba siedmy.
Celkovo od roku 2010 do roku 2012 Mansur Isaev pomerne úspešne vystúpil na troch hlavných medzinárodných súťažiach naraz. Najprv sa v Japonsku uskutočnil turnaj v sérii "Grand Slam", potom v Grand Prix v Holandsku a potom "Majstri" v Kazachstane. A v každej súťaži pretekár vyskočil na pódium.
"Všetci sa ma pýtajú, ako sa cítim ... Áno, som pokojná, viete prečo?" Pretože som vždy veril, že som dnes najlepším džudom na svete.

Skutočný víťaz

Náš tréner Ezio Gamba, mimochodom, je skvelý športovec, o ktorom môžem povedať veľa dobrých vecí, vždy hovorím o pozitívnych slovách. Vysvetlil mi to aj po mojom prvom boji: "Mansur, ste na svojom vrchole a ste silní. Pokračujte a nemyslite na nič," povedal Mansur v lete roku 2012.
V roku 2012 sa na Olympijských hrách v Londýne stal Mansur Isaev šampiónom v hmotnostnej kategórii až do 73 kilogramov. Vo finále zdolal Judo Ricky Nakai z Japonska a porazil ho.
A na ceste do poslednej bitky, Mansur prevzal Španiel Uieshi Uematsu, Azerbajdžan Rustam Orujov, mongolský športovec Nyam-Ochir Saindzhargal, rovnako ako kórejský Wang He Chhun.
Stojí za zmienku semifinále s kórejským Wang He Chungom. Je to dvojnásobný majster sveta. Športovci mali siedmy frontálny súboj. V predchádzajúcich šiestich prípadoch Mansour stratil. A v olympijskom stretnutí medzi judoistami začala skutočná vojna. Odporcovia sa okamžite zaplavili prstami, rukami a širokým záberom. Potom, čo Kórejský športovec úplne odmietol ruky, Isaev reagoval rýchlo a jednoducho na takýto trik - hodil protihráča na tatami, čím sa sám dostal do finále.
Mansur Isaev na videu
Vo finále sa Mansur Isaev stretol s japonským rikom Ricky Nakaiom. Boj začal s opatrným bojom, bez práva robiť chyby. A po 45 sekundách dostali obaja súperi pripomienky. Dôvodom je skôr pasívny boj. Ale doslova na druhú sekundu, Mansur Isaev prvý raz spustil nebezpečný útok, aj keď bola neúspešná. Ale do konca štvrtej minúty bitky, ruský športovec mal jasný príjem, ktorý ocenil "yuko". Ale v posledných minútach súťaže Japonci začali neustále útočiť, ale Isaev bol schopný zastaviť nápor a v dôsledku toho vyhral.
Stojí za zmienku, že ruský športovec, po víťazstve, celkom zdržanlivo ukázal svoje pocity. Mansur len povedal, že "v súčasnosti zažíva žiadne zvláštne emócie." Poznamenal však, že vo všetkých hrách veril v svoju silu, dobre a emócie, povedal, pravdepodobne bude neskôr.
Mansur Isaev tancoval po výhre lezginka
Stojí za zmienku, že toto bolo druhé víťazstvo ruských džudistov na Olympijských hrách v Londýne. Ale pred týmto triumfom sa naši dudiisti nemohli vyliezť na pódium na olympijských hrách až 32 rokov.
Avšak zápasník s džudom, ktorý mimochodom získal olympijské zlato do kategórie až do 73 kilogramov, jeho výsledok nebol prekvapený. Namiesto mnohých slov vyjadril svoju vďaku tímu trenér Ezio Gamba.
"Teraz je pre mňa veľmi ťažké si uvedomiť, čo sa stalo," povedal Mansur Isaev o niečo neskôr. "Som nadšený z emócií, ale trochu neskôr som si plne uvedomil úspech. Išiel som na olympijské hry iba za zlatú medailu, náš tréner ma podporoval zo všetkých čo som mohol, neustále mi povedal: "Mansur, ty si ten najlepší." Tak veľmi ďakujem aj trénerovi a najmä Ezio Gambe, ktorý každý deň v tomto olympijskom cykle nenechal ani jeden krok. v Rusku boli hrdí na medaily, ktoré sme vyhrali či, a aby vedeli, že pracujeme v záujme víťazstva, v záujme svojich snov. "
Mansur Isaev poznamenal, že bol obzvlášť spokojný s víťazstvami v poslednej bitke nad japonským športovcom. Športovec vždy sníval o víťazstve Japonska vo finálovom zápase majstrovstiev sveta vo svojom vlastnom súperi. Preto sa tentokrát môžeme domnievať, že sen sa takmer stal skutočnosťou.

Obhájca zvíťazí

A po víťazstve Isaev poznamenal, že s príchodom Gamby do ruského národného tímu sa celá výcvik športovcov dramaticky zmenil. "Absolvovali sme absolútne všetky súťaže, začali sme pracovať na fyzike oveľa viac, stali sme sa priateľmi s celým tímom, začali sme spolu tráviť veľa času, a preto ďakujem za prácu s nami, najmä za psychologickú prácu," hovorí džudo.
Mimochodom, na tatami Mansur Isaev prišiel s poranením. Samotný športovec však pripúšťa, že sa na hre neoznámila. "Podivuhodne, opak je pravdou, dala trochu odpočinku a zotavovala sa," hovorí judoista, "a základňa, ktorá bola položená v ruskom národnom tíme, nezmizla. že momentálne nie som na vrchole svojej uniformy, ale skôr k nej. V skutočnosti je skvelé, že je čas dostať sa do stavu a pripraviť sa na súťaže. "

vyznamenanie

Len v auguste 2012, po svojom triumfálnom pochodu na olympijských hrách v Londýne, získal Mansur Isaev naraz dve ceny. 13. augusta mu bol udelený Poradie priateľstva. Bol ocenený "Veľkým prínosom pre rozvoj telesnej kultúry a športu, ako aj pre vysoké športové úspechy na olympijských hrách tridsiateho výročia v roku 2012 v britskom Londýne".A presne o týždeň neskôr si džudista získal čestný titul "Ctihodný majster športu Ruska".